Greenstone

Kámen lásky...

Novozéladský jadeit / Pounamu / Greenstone / Jade

Greenstone, jade nebo maorsky pounamu je lahvově zelený minerál - polodrahokam, se kterým se setkáte pouze na jižním ostrově Nového Zélandu, známém  jako Te Wail Pounamu ("Země vody Greenstone"), v městečku Hokitika. Maorové ho používali pro zdobení, výrobu amuletů, ale také k výrobě nástrojů a zbraní. Dnes je uctíván pro svou bohatou historii, čistou krásu a léčivé vlastnosti ( je znám jako ledvinový kámen).  Po staletí se věřilo, že nošení, používání a dokonce jedení jadeitu dodá sílu, bohatství, štěstí a také podpoří proces hojení těla.                                   Pro maory je jadeit stále posvátným kamenem.

Účinky

Jadeit je kamenem lásky. Vnáší do našeho života harmonii, klid a mír. Podporuje pozitivní myšlenky, schopnost empatie, láskyplné emoce, pochopení a ohleduplnost. Rozvíjí laskavost a toleranci. Posiluje naše sebevědomí a sebejistotu.                                                                         Přitahuje přátelství, štěstí, hojnost a lásku.

Zdraví

Jadeit harmonizuje organismus. Posiluje imunitní systém, funkci ledvin, jater, sleziny a žaludku. Tiší bolesti hlavy a migrény, zahání noční můry a navozuje klidný spánek. Čistí organismus, pomáhá z těla odstraňovat toxické látky.MAORI ART už děláme nějaký ten pátek a čím dál častěji se setkáváme s poptávkou po novozélandském jadeitu, případně po jejich výrobcích. Bohužel v naší zemi se tento kámen jen tak koupit nedá. Za tu dobu, co tvoříme Maori Art vzniklo několik významných přátelství mezi rukodělci z jiných zemí. O to víc nás těší, že nám jeden z nich nabídl spolupráci, kterou jsme nemohli odmítnout. Jednak proto, že můžeme podporovat menší řezbářskou dílnu z třetí země, kteří dodávají své výrobky na Nový Zéland, ale i proto, že Vám můžeme prostřednictvím této party nadšenců jako jsme my,  nabídnout přesně to, co si můžete odvést i z Nového Zélandu.

FLOWER JADE

  • Nejcenější a velmi oblíbený druh pounamu
  • Po tisíce let prochází Flower Jade jedinečným procesem zvětrávání. Tekoucí voda v řece tlačí do kamene přes drobné trhlinky minerály, to způsobuje oxidaci a tím se tvoří jedinečná žluto - zlatá barva
  • Zlaté vzory jsou označovány jako " květina" v Maori

KAWAKAWA JADE

  • Běžný typ novozélandského nefritu
  • Má velmi intenzivní sytě zelenou až tmavě zelenou barvu s malými tmavými skvrnami